lasty okno 2

Cesta do Chorvatska

Cesta autem, trasy

Mikulov (CZ)-Seget Vranjica (HR) - délka 806 km - po dálnici
Mikulov (CZ)-Vinišće (HR) - délka 822 km - po dálnici
Mikulov (CZ)-Marina (HR) - délka 815 km - po dálnici
Mikulov (CZ)-Trpanj - poloostrov Pelješac (HR) - délka 946 km - po dálnici (přes trajekt Ploče-Trpanj)
Mikulov (CZ)-Sevid (HR) - délka 815 km - po dálnici

Mikulov (doporučujeme ihned za hraničním přechodem koupit rakouskou dálniční známku - dálnice začíná již zahraničním přechodem)
Wien (již před Vídní je nutné sledovat ukazatele směr GRAZ),
Graz (na dálniční křižovatce Graz WEST odbočte směr SLO),
Spielfeld/Šentilj (hraniční přechod do Slovinska - těsně za hraničním přechodem je nutné koupit slovinskou dálniční známku - týdenní 15 €, měsíční 30 €). Dálnice je již kompletně hotova až k hraničnímu přechodu Chorvatska a nevyplatí se nijak objíždět. Pokud by jste se přece jen chtěli vyhnout placenému úseku přes Maribor, cesta Vás navede opět na dálnici, kde můžete zaplatit vysokou pokutu.
Zagreb (dále po dálnici směr SPLIT),
Prgomet - dálniční výjezd pro destinace Seget Vranjica, Čiovo, Kaštela, Trogir, Marina, Vinišče - sjeďte z dálnice (352. km dálnice), dále směr Trogir, jeďte dále dle mapky
Šibenik (Primošten) - dálniční sjezd pro destinaci Sevid - sjeďte z dálnice (320.km dálnice), dále směr Šibenik, Primošten, Rogoznica, Podorljak, jeďte dále dle mapky
Ploče - dálniční výjezd (konec dálnice) pro destinaci Trpanj poloostrov Pelješac. Nejrychlejší a nejkratší spojení do Trpanje je trajektem. Ceník trajektu Ploče-Trpanj

Aktuální informace o dálničních poplatcích v evropských zemích můžete sledovat na stránce www.dalnicni-znamky.com.

 

Dálnice a poplatky

Chorvatsko
Dálnice: Celou trasu až k jadranskému moři můžete jet po dálnici! Ve směru od Mariboru začíná v Chorvatsku dálnice hned za hranicemi a vede až do Zagrebu. Ze Zagrebu pokračuje velice pěkná dálnice až do Splitu, respektive do Vrgorace. Také ve směru od Maďarských hranic do Zagrebu je dálnice zcela hotova. Pokud jedete přes Maďarsko, můžete se již tam (v Nagykanizsa) napojit na dálnici do Zagrebu. Dopravní informace můžete v Chorvatsku poslouchat na frekvenci 98,5 MHz.
Poplatky: Na vjezdu na chorvatskou dálnici obdržíte kartu, kterou při výjezdu z dálnice odevzdáte a zaplatíte poplatek. Platit lze v kunách, eurech i platební kartou. Ceník chorvatských dálnice ZDE

Slovinsko
Dálnice: Od hranic s Rakouskem (Šentilj) je od srpna 2019 je dálnice kompletně hotova až po chorvatskou hranici. I přes vysokou cenu slovinské dálniční známky (viz dále) musíme tuto dálnici doporučit.
Poplatky: Slovinsko zavedlo od 1. 7. 2009 týdenní dálniční známky za 15 € a měsíční dálniční známky za 30 €. Pokud tedy jedete do Chorvatska na týden nebo déle, musíte si koupit měsíční známku! Je to ze slovinské strany velice vychytralé a pro nás drahé řešení.

Rakousko
Dálnice : Dálnice Wien - Graz - Šentilj (Slovinsko) je většinou bez problémů. Jen při dopravní špičce může být ve Vídni zácpa.
Poplatky: Desetidenní dálniční známka pro vozidlo do 3,5 t stojí 10 €. Dvouměsíční dálniční známka pro vozidlo do 3,5 t stojí 29 € (raději kupte 2 desetidenní).

Aktuální informace o dálničních poplatcích v evropských zemích můžete sledovat na stránce www.dalnicni-znamky.com.

 

Dopravní předpisy Chorvatsko

Nový chorvatský Zákon o bezpečnosti silničního provozu, platný od 20. 8. 2004: nové předpisy úplně zakazují pití alkoholu před nebo při řízení; řidič tedy nesmí mít v krvi ani kapku alkoholu. Chorvatská policie může uložit pokutu na místě. Nemusí se zaplatit ihned, policie může vystavit doklad a pokuta musí být následně uhrazena během 8 dnů na poště nebo v bance.

Od 1. 1. 2006 je v Chorvatsku každý řidič povinen mít ve vozidle reflexní bezpečnostní vestu. Řidič ji musí mít oblečenou pokud vystupuje z vozu na komunikacích mimo vyhrazená místa (parkoviště) za účelem např. výměny kola, provedení nějaké menší opravy na vozidle. Pokud v provozu zastavuje jiné vozidlo za účelem vyžádání pomoci, nebo po nehodě řídí dopravu atd.

- Řízení vpravo, předjíždění vlevo.
- Předjíždění a míjení: pravidla jsou totožná s pravidly v ČR.
- Přednost: pravidla jsou totožná s pravidly v ČR.
- Povinnost používání bezpečnostních pásů a dětských zádržných systémů (děti do 12 let věku nesmějí sedět na předních sedadlech).
- Povinnost tlumených světel i ve dne pro všechna vozidla.
- Povinnost bezpečnostních helem pro řidiče i spolujezdce motocyklu (spolujezdec nesmí být mladší 12 let).
- Cyklisté - věkový limit na silnicích je 14 let, jinak musí být doprovázeni osobou starší 16 let.
- Děti mladší 8 let se smí převážet na kole jen na speciálním dětském sedadle a řidič musí být starší 18 let. Pod 16 let je na kolo povinná bezpečnostní helma.
- Zákaz používání mobilního telefonu za jízdy bez sady hands-free.
- Zákaz požití alkoholu před a při jízdě.
- Čáry na kraji silnice označují zákaz parkování.

Hlášení nehody Chorvatsko

Všechny nehody musí být hlášeny policii (tel. 92). Přivolaná policie po kontrole vozidla a místa nehody rozhodne o dalším postupu a poskytne účastníkům nehody potřebné informace o chorvatských pojišťovnách, autoopravnách apod. Jestliže je při nehodě poškozeno vozidlo z cizí země, jeho řidič musí od policie obdržet protokol o nehodě a poškození vozidla, aby mohl vozidlo vyvézt.

Chorvatská policie může zadržet cizinci pas po dobu 48 hodin, nebo dokud nezaplatí pokutu, nebo do rozhodnutí soudu. Pokud cizinec spáchá dopravní přestupek, pro který mu může být zadržen ŘP, je mu to zapsáno do ŘP vč. časového období, po které nesmí v Chorvatsku řídit motorové vozidlo. Řidičům, kteří měli pozitivní test na alkohol v krvi, je zadržen ŘP. Pokud řidič přesto pokračuje v jízdě, může mu být zabaveno vozidlo. V Chorvatsku byl zaveden bodový systém.

Nouzová telefonní čísla Chorvatsko

- pohotovost 112 (společné číslo pro všechny urgentní situace)
- policie 92
- první pomoc 94
- hasiči 93
- pomoc na silnicích 987 (z mobilu +385 1 987)
- předpověď počasí a situace na silnicích +385 60 520 520